  • Nicor DLR56609120SNK DLR56(v6) 5/6-inch Nickel 900 Lumen Selectable Recessed LED Downlight
  • Nicor | DLR56609120SNK | DLR56609120SNK
    Nicor
    Our SKU:
    DLR56609120SNK-NI
    UPC:
    Product Code:
    DLR56609120SNK
    Manufacturer Part Number:
    DLR56609120SNK
    Spec Sheet:
    Click to View
    Wattage:
    10.30 W / 10.26 W / 10.04 W / 10.12 W / 10.21 W
    Input Voltage:
    120 V AC
    Technology:
    LED
    Lumens / Brightness:
    918 lm / 934 lm / 943 lm / 962 lm / 959 lm
    Light Kelvin:
    2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
    CRI:
    94
    Dimmable:
    Dimmable
    Fixture/Body Finish:
    Nickel, Brushed
    Location Rated (Dry, Damp, Wet):
    Wet
    Wattage Range:
    10-12 W
    Color Of Light:
    CCT Selectable
    Lumens Range:
    800-999 lm
    Product Description
    Product Videos
    Custom Field
    Product Code DLR56609120SNK
    Manufacturer Part Number DLR56609120SNK
    Spec Sheet Click to View
    Wattage 10.30 W / 10.26 W / 10.04 W / 10.12 W / 10.21 W
    Input Voltage 120 V AC