  • Nicor DLE321202KRDAC DLE3 Series 3 in. Round Aged Copper Flat Panel LED Downlight in 2700K
  • Nicor | DLE321202KRDAC | DLE321202KRDAC
    Nicor
    Our SKU:
    DLE321202KRDAC-NI
    UPC:
    Product Code:
    DLE321202KRDAC
    Manufacturer Part Number:
    DLE321202KRDAC
    Spec Sheet:
    Click to View
    Wattage:
    6 W
    Input Voltage:
    120 V AC
    Technology:
    LED
    Lumens / Brightness:
    340 lm
    Light Kelvin:
    2700K
    CRI:
    90
    Dimmable:
    Dimmable
    Fixture/Body Finish:
    Copper, Aged
    Location Rated (Dry, Damp, Wet):
    Damp
    Wattage Range:
    6-7 W
    Color Of Light:
    Warm White
    Lumens Range:
    200-399 lm
    Product Description
    The DLE3 Edge Lit 3-inch Round LED Downlight creates an attractive visual aesthetic with a low profile that's incredibly easy to install. The edge-lit technology uses a reflective light guide panel that disperses light through a diffused lens, making it a practical, economical, and energy efficient solution for lighting your home or office. This high-performance downlight features 90 CRI, with an R9 value exceeding 50, making the DLE3 among the highest rated LED light fixtures in terms of light output quality. Installation no longer requires a recessed housing, but rather a simple 3.25" diameter cut-out in the ceiling using the provided template. The ultra-thin fixture depth (less than 1-inch) and off-board driver (included) allows for a more flexible installation and increased lifespan with superior heat management. The DLE3 features adjustable spring-loaded retention tabs for a secure fit, eliminating the need for a J-box or recessed housing. Adding light in tight spaces such as living rooms, hallways, bathrooms, basements, entryways, porches, and utility closets just got easier. The DLE3 is Insulation Contact rated (IC-rated), Airtight, Damp-location rated, and protected by NICOR's 5-Year Limited Warranty. The DLE3 comes ready to install and use right out of the box, no other components are required.
    Product Videos
    Custom Field
    Product Code DLE321202KRDAC
    Manufacturer Part Number DLE321202KRDAC
    Spec Sheet Click to View
    Wattage 6 W
    Input Voltage 120 V AC