  • EmeryAllen EA-MR16-5.0W-120D-2790-D MR16
  • EmeryAllen | EA-MR16-5.0W-120D-2790-D | EA-MR16-5.0W-120D-2790-D
    EmeryAllen
    Our SKU:
    EA-MR16-5.0W-120D-2790-D-EM
    UPC:
    Width:
    2.00 (in)
    Height:
    2.00 (in)
    Depth:
    Product Code:
    EA-MR16-5.0W-120D-2790-D
    Manufacturer Part Number:
    EA-MR16-5.0W-120D-2790-D
    Spec Sheet:
    Click to View
    Wattage:
    5 W
    Input Voltage:
    12 V AC
    Lumens / Brightness:
    450 lm - 500 lm
    Base:
    GU5.3 (5.3mm) Bi-Pin
    Light Kelvin:
    2700K
    Color Of Light:
    Warm White
    CRI:
    90+
    Beam Angle:
    120
    Dimmable:
    Dimmable
    Lumens Range:
    400-599 lm
    Wattage Range:
    5-6 W
    Product Description
    5.0W/MR16 DIMMABLE REPLACEMENT LAMP, INPUT VOLTAGE 10-15V AC, 5.0W/450- 500 LUMENS, 120 DEGREE BEAM SPREAD, CRI>90, CCT 2700K
    Product Videos
    Custom Field
    Product Code EA-MR16-5.0W-120D-2790-D
    Manufacturer Part Number EA-MR16-5.0W-120D-2790-D
    Spec Sheet Click to View
    Wattage 5 W
    Input Voltage 12 V AC
    Lumens / Brightness 450 lm - 500 lm
    Base GU5.3 (5.3mm) Bi-Pin