  • American Lighting LFS-12V-1-LED-WW LED Festoon Socket
  • American Lighting | LFS-12V-1-LED-WW | LFS-12V-1-LED-WW
    American Lighting
    Our SKU:
    LFS-12V-1-LED-WW-AL
    UPC:
    Wattage Range:
    1-2 W
    Product Code:
    LFS-12V-1-LED-WW
    Manufacturer Part Number:
    LFS-12V-1-LED-WW
    Spec Sheet:
    Click to View
    Wattage:
    1 W/module
    Input Voltage:
    12 V DC
    Lumens / Brightness:
    90 lm
    Light Kelvin:
    3000K
    Life Hours:
    80000
    CRI:
    74+
    Fixture/Body Finish:
    Clear / Black
    Glass/Cover Finish:
    Polycarbonate
    Location Rated (Dry, Damp, Wet):
    Wet
    IP Rating:
    IP65
    Color Of Light:
    Soft White
    Lumens Range:
    50-99 lm
    Note:
    Due to the nature of this item, we are unable to accept returns for it. Learn More.
    Product Description
    LED Festoon Socket Assembly*, Black, 1.0W; 2950K; Max run 200W; 50,000 hours rated life; Dimmable with PWM; Factory-machined to cable (sold separately); Req. 12V power supply
    Product Videos
    Custom Field
    Wattage Range 1-2 W
    Product Code LFS-12V-1-LED-WW
    Manufacturer Part Number LFS-12V-1-LED-WW
    Spec Sheet Click to View
    Wattage 1 W/module
    Input Voltage 12 V DC
    Lumens / Brightness 90 lm
    Light Kelvin 3000K
    Life Hours 80000
    CRI 74+
    Fixture/Body Finish Clear / Black
    Glass/Cover Finish Polycarbonate
    Location Rated (Dry, Damp, Wet) Wet
    IP Rating IP65
    Color Of Light Soft White
    Lumens Range 50-99 lm
    Note Due to the nature of this item, we are unable to accept returns for it. Learn More.
    Product Reviews
    ×
    Recommended
    • American Lighting | LFS-SOCKET | LFS-SOCKET American Lighting | LFS-SOCKET | LFS-SOCKET
      Quick view Details
      American Lighting
      sku: LFS-SOCKET-AL
      American Lighting LFS-SOCKET Socket For Light Strring
      MSRP:
      Add to Cart
      Quick view Details
      sku: S14-LED-WW-AL
      American Lighting S14-LED-WW LED s14 lamp. Case of 25.
      Add to Cart
      Satco
      sku: S7632-S
      Satco S7632 LED Festoon 12V 2W 5000K Clear
    • American Lighting | LFS-BP | LFS-BP American Lighting | LFS-BP | LFS-BP
      sku: LFS-BP-AL
      American Lighting LFS-BP Backplate For Mounting
    • Satco | S6985 | S6985 Satco | S6985 | S6985
      Satco
      sku: S6985-S
      Satco S6985 X5T3.25 12V Festoon Xenon