  • Westgate | LRX-36-60W-MCTP-P | LRX-36-60W-MCTP-P
    Westgate
    Our SKU:
    LRX-36-60W-MCTP-P-WG
    UPC:
    Width:
    7.01 (in)
    Height:
    4.16 (in)
    Depth:
    10.41 (in)
    Product Code:
    LRX-36-60W-MCTP-P
    Manufacturer Part Number:
    LRX-36-60W-MCTP-P
    Spec Sheet:
    Click to View
    Wattage:
    36 W / 42 W / 60 W
    Input Voltage:
    120-277 V AC 60Hz
    Lumens / Brightness:
    4680 lm / 5460 lm / 7800 lm
    Light Kelvin:
    3000K/4000K/5000K
    Life Hours:
    70000
    CRI:
    80+
    Beam Angle:
    120
    Dimmable:
    Dimmable
    Fixture/Body Finish:
    Gray
    Glass/Cover Finish:
    High light transmittance Polycarbonate, Anti-UV and Fire Resistant
    Location Rated (Dry, Damp, Wet):
    Wet
    IP Rating:
    IP65
    Lumens Range:
    4k-6k lm
    Wattage Range:
    45-50 W
    Color Of Light:
    CCT Selectable
    Product Description
    X-Gen Barn Garage Area Light With Arm Adj.36W-60W Adj 30/40/50K 120-277V 0-10V
    Product Videos
    Custom Field
    Product Code LRX-36-60W-MCTP-P
    Manufacturer Part Number LRX-36-60W-MCTP-P
    Spec Sheet Click to View
    Wattage 36 W / 42 W / 60 W
    Input Voltage 120-277 V AC 60Hz